poniedziałek, 8 czerwca 2020

Muzea Watykańskie


Dla koneserów sztuki punktem nie do pominięcia będą na pewno Muzea Watykańskie. Znajdują się w nich pokaźne zbiory zgromadzone przez poszczególnych papieży. Muzea Watykańskie to kilka różnych muzeów znajdujących się w jednym ogromnym budynku przy ulicy Viale Vaticano. W ich skład wchodzi również Pałac Apostolski (lub inaczej Pałac Watykański), w którym zobaczymy Kaplicę Sykstyńską oraz prywatne apartamenty i pokoje reprezentacyjne papieży. Muzea Watykańskie z Pałacem Watykańskim łączą długie galerie, które również wykorzystano jako pomieszczenia wystawowe.

Muszę przyznać, że mam hopla na punkcie muzeów, będąc w większym mieście zawsze staram się zagospodarować trochę czasu, żeby zobaczyć chociaż jedno z ważniejszych. Może moje pojmowanie sztuki jest dość zero-jedynkowe - albo mi się coś podoba albo nie, ale w końcu od oceny kunsztu artysty, jego warsztatu, wartości dzieła są profesjonaliści.  Ja tylko smakuje. ;-) A co można zobaczyć w muzeach watykańskich dowiecie dalej. 

Na zwiedzenie tego miejsca będziecie musieli poświęcić większość dnia a i tak nie zobaczycie wszystkiego, ponieważ w skład Muzeów wchodzą m.in.:

  • Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku. Można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jak Giotto, Bellini, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich. Galeria obrazów zgromadzona przez Piusa VI została wywieziona przez Francuzów. Po kongresie wiedeńskim zbiory odtworzył Canova odzyskując część kolekcji. 



  • Muzeum Pio-Clementino – zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI. Wśród greckich i rzymskich rzeźb najbardziej znane są: Apollo Belwederski, Grupa Laokoona i Tors Belwederski.

  • Gregoriańskie Muzeum Etruskie (założone w 1836) i Muzeum Egipskie (założone w 1839 przez Grzegorza XVI) gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie.

  • Muzeum Misyjno-Etnologiczne (założone w 1925 przez Piusa XI). Muzeum Podzielone jest na 2 części: pierwszą (Il Percorso principale) poświęcona tylko historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich. Muzeum to podzielone jest na 25 działów obejmujących różne kraje lub większe strefy kulturowo-religijne (Chiny, Japonia, Korea, Tybet – Mongolia, Indochiny, subkontynent Indii, Indonezja – Filipiny, Polinezja, Melanezja, Australia, Etiopia, Madagaskar, Afryka, Ameryka, Persja).  Eksponaty w muzeum to głównie dary ofiarowywane papieżom oraz z wykopalisk. 
  • Muzeum Chiaramonti – powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807, gromadzi kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.

Wśród eksponatów muzealnych znajduje się również ogromny obraz Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”, który artysta podarował papieżowi Leonowi XIII jako dar narodu polskiego. Obraz wisi w dedykowanej dla niego sali pod nazwą ,,Sala Sobieskiego" i jest oglądany przez ludzi z całego świata. :)













Wrażenie zrobiła na mnie również sama Kaplica Sykstyńska. Miejsce niesamowicie tajemnicze i tak ważne w historii. Pojawia się w wielu filmach i książkach. Samo wejście do środka roztacza metafizyczną aurę. To tutaj odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża. To tu gromadzą się kardynałowie z całego świata i za zamkniętymi drzwiami wybierają człowieka, który ma wpływ na życie ponad miliarda katolików na świecie. Specjalny piec wstawiany na czas wyborów ma wyprowadzony ponad dach komin. Kolor wydobywającego dymu informuje zgromadzonych na Placu Świętego Piotra o wynikach głosowania: czarny – nie udało się jeszcze wybrać nowego papieża, biały – decyzja o wyborze została podjęta.

Ściany pokrywają piękne freski Michała Anioła, najbardziej znany jest ten znajdujący się na wprost wejścia przedstawiający „Sąd Ostateczny”. Dzieło powstało na zamówienie papieża Klemensa VII w latach 1536–1541. Kompozycja jest skupiona wokół postaci Chrystusa – sędziego karzącego za grzechy, z Matką Bożą u boku. Wokół zgromadzeni są święci, najczęściej trzymający narzędzia swojej męczeńskiej śmierci.

Niestety podczas zwiedzania Kaplicy, nie wolno fotografować, filmować ani prowadzić rozmów. Także, obrazy z wnętrza utrwaliły się tylko w mojej pamięci. :)

Ponadto zwiedzić można również apartamenty należące do niektórych papieży i kolekcję papieskich powozów. Już na początku wizyty (po kontroli bezpieczeństwa) trzeba podjąć decyzję: iść ścieżką długą czy krótką? Obie trasy kryją mnóstwo skarbów kultury i bez względu na wybór każdy znajdzie tu coś dla siebie. Także osoby, których sztuka zwykle nie interesuje.

Osobiście polecam trasę dłuższą, ponieważ będziecie mieli okazję przejść przez dziedziniec Pinii. Zaprojektowany przez Donato Bramante na planie kwadratu. Nazwa pochodzi od wielkiej, bo prawie 4-metrowej szyszki z epoki rzymskiej. Prawdopodobnie zdobiła fontannę w Świątyni Izydy na Polu Marsowym. Potem słuch po niej zaginął aż do momentu, kiedy się odnalazła, jakim cudem nie wiadomo, na dziedzińcu dawnej Bazyliki św. Piotra.



Reasumując Muzea Watykańskie, to niesamowite miejsce. Ogromna kolekcja sztuki gromadzona przez wieki zachwyci każdego zainteresowanego. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś tam wrócić.

Ciekawostki

  • kolekcja dzieł sztuki znajduje się na długości ponad 14 kilometrów, które mogą owijać się cztery i pół razy wokół murów Watykanu.
  • Watykańskie muzea to szereg 1400 pokoi, kaplic i galerii.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz