wtorek, 22 listopada 2016

Niemcy - Frankfurt nad Menem warty odwiedzenia?

Już na początku naszej podróży do tej jednej z najważniejszych metropolii finansowych świata, mój pech mnie nie porzucił. W połowie drogi naszym nowoczesnym pociągiem, musiałam ruszyć w poszukiwaniu toalety. Ta nie znajdowała się w ustronnym miejscu jak to mają w zwyczaju nasze rodzime wagony PKP, ale na środku przedziału. Niczym nie zrażona weszłam do kabiny przypominającej raczej statek kosmiczny niż zwykłą toaletę. Ku mojemu kolejnemu zaskoczeniu nie było klamki, zamka, sznurka, niczego czym można by zabezpieczyć wejście do środka. Z boku dostrzegłam jedynie parę przycisków i drogą dedukcji wcisnęłam, ten z namalowana kłódką. Kiedy jednak wygodnie zajęłam pozycję, drzwi rozsunęły się i zobaczyłam w nich naszą niemiecką nauczycielkę. Siedziałam tak ze spuszczonymi spodniami na widoku współpasażerów, a ona nerwowo zasłaniała mnie swoim ciałem i wciskała guzik. Drzwi zasunęły się, ale mi wcale nie zrobiło się lepiej. Wiedziałam, że przecież muszę zaraz wyjść. Stałam tak jeszcze chwilę, po czy otworzyłam drzwi i jak najszybszym krokiem, przemknęłam przez przedział. Pani Frau omijała mnie już do końca wymiany haha.

Centrum biznesowe


A wracając do miasta. Frankfurt nad Menem według mnie nie jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Niemczech, ale na pewno jest warte poświęcenia mu chociaż jednego dnia lub najlepiej całego weekendu! Zastanawiacie się zapewne dlaczego? A choćby dlatego, że to tętniący życiem, ogromny ośrodek bankowo-finansowo-handlowy o dużym znaczeniu, nie tylko dla Niemiec ale i dla całej Europy. Centrum, w którym mieści się wiele szklanych drapaczy chmur przypomina nowojorski Manhattan, a jeden ze stojących tam budynków należy do samego Europejskiego Banku Centralnego!

Za największą atrakcję centrum można uznać wjazd windą na szczyt budynku Main Tower. Wieżowiec ma 240 metrów wysokości i 63 piętra (część z nich jest pod ziemią). Jest to czwarty pod względem wysokości budynek zarówno Frankfurtu nad Menem, jak też całych Niemiec. Z góry możemy podziwiać panoramę całego miasta i okolic. W tym miejscu jest to na pewno atrakcja must see. ;) Cena biletu wynosi 6.50 EURO



Stare Miasto


Frankfurt nad Menem to nie tylko nowoczesne centrum biznesowe, to także miejsce gdzie możemy podziwiać zabytkową architekturę. Należy jednak pamiętać, że Frankfurt podczas II wojny światowej na skutek alianckich bombardować został zniszczony w ponad 70 %, natomiast stopień zniszczeń Starego Miasta przekroczył 90%. Po wojnie odbudowano tylko niewielką część zrujnowanych historycznych obiektów. Najwięcej zachowanych oryginalnych budynków możemy spotkać w leżącej na wchód od centrum dzielnicy Bornheim, dającej wyobrażenie, jak miasto mogło wyglądać przed wojną. 
Zrekonstruowana starówka wciąż jest interesującym i wartym odwiedzenia miejscem. Główny plac Starego Miasta nosi nazwę Römerberg, na którym możemy podziwiać pochodzącą z XIV wieku katedrę św. Bartłomieja oraz wybudowany w 1405 roku Ratusz. Ponadto wokół placu stoją również zrekonstruowane kamienice o nazwie: Alt Limpurg, Zum Römer, Löwenstein, Frauenstein i Salzhaus. Kamienica Salzhaus przed zniszczeniem była najpiękniejszym przykładem niemieckiego budownictwa szachulcowego - cechą charakterystyczną, a zarazem dekoracją takiego budownictwa jest widoczna drewniana konstrukcja ściany szachulcowej (szkieletowej), która tworzy wyrazisty rysunek kratki przecinającej ceglane lub otynkowane wypełnienie. Kamienica została odbudowana w znacznie uproszczonej wersji.

Na rynku ponadto stoi również fontanna sprawiedliwości, do budowy której w XVII wieku użyto piaskowca. Obecnie możemy oglądać jej odlaną z brązu replikę. Legenda głosi, że podczas koronacji cesarzy fontanna tryskała białym i czerwonym winem.

Przy głównym placu znajduję się także Dom Goethego, w środku którego obecnie mieści się muzeum tegoż artysty. Budynek wraz z wnętrzami został całkowicie zrekonstruowany. Odtworzony został pierwotny wygląd gabinetu poety wraz z jego oryginalnym sekretarzykiem, na którym powstały wczesne dzieła artysty. Wyposażenie i umeblowanie kuchni, pomieszczeń mieszkalnych i reprezentacyjnych odpowiadają standardom i gustom mieszczańskiej kultury późnego baroku. Muzeum jest wyposażone również w osobiste przedmioty rodziny Goethe. Cena biletu dla osoby dorosłej to 7 EURO.

Niedaleko Starego Miasta możemy podziwiać również Starą Operę. Nazwa ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ budynek opery także został zrekonstruowany i na na nowo otwarty w 1980 roku. Obecny jest wierną kopią opery wybudowanej w 1880 roku. Dziś budynek łączy klasyczny wygląd z nowoczesnymi udogodnieniami. Na mnie nie zrobił jakiegoś piorunującego wrażenia, ale warto go było zobaczyć z bliska, choćby również dla stojącej przed nim dużej fontanny. :)

Dworzec kolejowy


Dworzec kolejowy to ogromny obiekt obsługujący dziennie 350 tys osób i również stanowi zabytek Frankfurtu nad Menem. Wybudowany w 1888 roku, aż do roku 1915 pozostawał największym dworcem Europy. Nadziemna część dworca składa się z hali peronowej i hali wejściowej zaprojektowanej w stylu neobarokowym i po przebudowie w 1924, także w stylu neoklasycystycznym. Nad zwieńczonym szerokim łukiem wejściem znajduje się ozdobny zegar z alegoriami dnia i nocy, nad którym zamocowano w końcu XX wieku symbol Deutsche Bahn i napis „Hauptbahnhof”. Centralna część fasady flankowana jest wieżyczkami. Klucz łuku zwieńczony jest rzeźbą przedstawiającą Atlasa niosącego kulę ziemską w towarzystwie alegorii pary i elektryczności. Wyjątkowo ozdobna figura wysokości 6,3 m została odlana w brązie i podkreśla szczególne znaczenie dworca. Podziemna część dworca, gdzie mieści się też metro jest wybudowana w nowoczesnym stylu.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz